Jsi analytický typ člověka? Řešíš rád úlohy a logické výzvy? Pak bys mohl být dobrým backend vývojářem.
Dělení aplikace na frontend a backend je velmi populární uspořádání moderního vvýoje webových aplikací. Jde vlastně o dvě, úplně oddělení části, které bývají propojené přes komunikační rozhraní, tzv. API. Díky tomuto uspořádání může server obsluhovat více frontendových aplikací, např. mobilní aplikaci, chytrou televizi a počítač. Frontend je viditelná část aplikace a stará se o zobrazování informací na počítači, mobilu nebo chytré televizi. Backend je schován v pozadí a není vidět. Je vlastně takovým centrálním mozkem, řídí všechny důležité procesy. Více o backendu najdeš v samostatném článku Co je to backend.
Vývojář backendu píše zdrojový kód serverové části aplikace. Jaké jsou tedy nejčastější činnosti vývojářů backendu?
Podívej se třeba na náš kurz programování v Pythonu, který je právě zaměřen na backend.
Pro backend apliakce můžeš využít Python, Javu, .NET [čti dotnet] nebo i JavaScript. Speciálně Python je jedním z nejoblíbenějších, protože je možné se jej relativně rychle naučit (velmi rychle uvidíš konkrétní výsledek) a zároveň je dostatečně robustní na to aby se stal základem i hodně vytížené aplikace. Python také pohání některé z oblíbených služeb, např. Netflix, Spotify, Dropbox, Quora apod. Srovnání programovacích jazyků jsme věnovali samostatný článek.
Pokud tě zaujal kurz Python Developer, nebo uvažuješ o kariéře backendového programátora, určitě si stáhni naši aktuální příručku kurzem, která obsahuje podrobné informace o kurzu.