Programuj backend webových aplikací

Vývojáři backendu jsou velmi dobře placení a žádaní na trhu práce. Řada velkých firem jako Google a Apple se po nich stále shánějí. A ani v blízké budoucnosti nehrozí pokles zájmu. Co je potřeba umět a znát? Proč jsou vlastně tak žádaní? Jaká je náplň práce back-end vývojáře? Kolik si v můžeš vydělat?

Rozdíl mezi backendem a frontendem

Dělení aplikace na frontend a backend je velmi populární uspořádání moderního vvýoje webových aplikací. Jde vlastně o dvě, úplně oddělení části, které bývají propojené přes komunikační rozhraní, tzv. API. Díky tomuto uspořádání může server obsluhovat více frontendových aplikací, např. mobilní aplikaci, chytrou televizi a počítač. Frontend je viditelná část aplikace a stará se o zobrazování informací na počítači, mobilu nebo chytré televizi. Backend je schován v pozadí a není vidět. Je vlastně takovým centrálním mozkem, řídí všechny důležité procesy. Více o backendu najdeš v samostatném článku Co je to backend.

Na čem pracuje vývojář backendu?

Vývojář backendu píše zdrojový kód serverové části aplikace. Jaké jsou tedy nejčastější činnosti vývojářů backendu?

Podívej se třeba na náš kurz programování v Pythonu, který je právě zaměřen na backend.

Nejoblíbenější programovací jazyky backendu?

Pro backend apliakce můžeš využít Python, Javu, .NET [čti dotnet] nebo i JavaScript. Speciálně Python je jedním z nejoblíbenějších, protože je možné se jej relativně rychle naučit (velmi rychle uvidíš konkrétní výsledek) a zároveň je dostatečně robustní na to aby se stal základem i hodně vytížené aplikace. Python také pohání některé z oblíbených služeb, např. Netflix, Spotify, Dropbox, Quora apod. Srovnání programovacích jazyků jsme věnovali samostatný článek.

Stáhni si průvodce kurzu Python Developer

Pokud tě zaujal kurz Python Developer, nebo uvažuješ o kariéře backendového programátora, určitě si stáhni naši aktuální příručku kurzem, která obsahuje podrobné informace o kurzu.

Co najdeš v příručce:
  • Jak si stojí Python na trhu práce?
  • Co se konkrétně v kurzu naučíš?
  • Detailní struktura kurzu a jednotlivá témata

Nauč se programovat backend a získej práci v IT

Přečtěte si, jak si vybrat vhodný programovací jazyk pro vás, jak dlouho to může trvat se naučit programovat
Mobilní aplikace, e-shop a 3 další tipy, co naprogramovat v Javě
9.4.2024
Když ji umíš, naprogramuješ téměř cokoliv. Java je jedním z nejvíc univerzálních programovacích jazyků a ve firmách ti otevře bránu ke skvělým příležitostem. Přečti si, co konkrétně v ní můžeš vytvořit.
4 důvody, proč se v roce 2024 naučit programovací jazyk Java
6.4.2024
Chceš mít jistotu, že o tebe na trhu práce bude velký zájem? Tak zvaž, jestli se naučit Javu. V českých i zahraničních firmách je po Java programátorech velká poptávka, mimo jiné i proto, že jde o univerzální programovací jazyk s širokým spektrem využití. Proč ještě se ho vyplatí umět?
4 věci, které musíš vědět o objektově orientovaném programování (OOP)
18.3.2024
Chceš být jednou profi programátorem? Tím pádem se na kariérní cestě potkáš s tzv. objektovým programováním. Prozradíme ti, proč je důležité mu věnovat pozornost, v čem je nenahraditelné nebo ve kterých jazycích se používá.
Backend development: U juniorů je důležitá zvídavost
3.1.2024
Má smysl učit se programovat, když světem hýbe umělá inteligence? A jak se může úplný nováček stát Python Developerem? Na tyto a další otázky v rozhovoru odpovídal Jan Tezner, CTO vývojářské firmy COex.
Kolik peněz berou IT specialisté v roce 2024?
1.1.2024
IT specialisté jsou na trhu práce dlouhodobě cenným zbožím, nejinak tomu je na začátku roku 2024. Jak si vedou v porovnání s obchodníky, administrativním pracovníky nebo marketingovými specialisty?
Srovnání: jaký je rozdíl mezi frontend a backend developerem?
12.12.2023
Frontend, nebo backend? To je, oč tu běží. Pokud uvažuješ, že se naučíš programovat, čeká tě na začátku rozhodnutí, zda se stát frontend developerem, nebo backend developerem. V čem se náplň těchto dvou profesí liší?
Jak a proč se stát v roce 2024 Python Developerem?
1.11.2023
Python patří k nejvyužívanějším programovacím jazykům na světě. Po lidech, kteří s ním umí pracovat, je a nadále bude obrovská poptávka. Zvažuješ, že se staneš Python Developerem? Zjisti dále v článku, jak na to a co všechno můžeš dělat, když se Python naučíš.
Jak si vybrat programovací jazyk?
26.4.2023
Jak si vybrat ten správný programovací jazyk, když s dobrodružstvím v IT teprve začínáš? Připravili jsme ti základní informace o nejoblíbenějších programovacích jazycích a doufáme, že ti výběr usnadníme.
Jak dlouho trvá naučit se programovat?
22.4.2023
Zajímá tě, kolik času budeš muset strávit učením programování, abys mohl/a začít pracovat v oboru jako junior? Chceš vědět, jak učení programování skutečně vypadá? Vše se dozvíš v tomto článku.
Co dělá backend developer?
7.3.2023
Programátoři backendu jsou v současnosti nejžádanějšími zaměstnanci v IT. V tomto článku si vysvětlíme, co vlastně dělají, jaké by měli mít vlastnosti a co se děje na pozadí webových aplikací, neboli backendu.

Aktuálně otevřené kurzy

Vyber si kurz a termín, který ti vyhovuje.
Přehled otevřených kurzů

Další témata z IT oboru

Svět IT je rozmanitý a velmi obsáhlý. Je proto důležité zaměřit se z počátku na to podstatné. Přinášíme výběr toho nejdůležitějšího, co tě v IT může potkat, nebo na co se nás zájemci o kurzy často ptají.
Nevíš jistě, který kurz je pro tebe ten pravý?
Máš pochybnosti? Udělej si test tvých silných stránek a zjisti, která cesta je pro tebe nejlepší.