IT specialisté jsou na trhu práce dlouhodobě cenným zbožím, nejinak tomu je na začátku roku 2024. Jak si vedou v porovnání s obchodníky, administrativním pracovníky nebo marketingovými specialisty?
IT specialisté dlouhodobě patří mezi nejcennější zboží na trhu práce, nejinak tomu je na začátku roku 2024. Vývojáři, datoví analytici i další „ajťáci“ mají nadále výrazně vyšší mzdy než lidé pracující v administrativě, marketingu nebo nebo obchodě. Například mediorní vývojář si průměrně vydělá přes 70 tisíc Kč měsíčně.
Společnost StartupJobs dělá každý rok průzkum mezi stovkami uchazečů o práci. Otázky na finanční ohodnocení pokládá nejen IT specialistům, ale i dalším „digitálním profesím“ (např. marketing nebo administrativa). Letos oslovila 1462 respondentů, což je slušný vzorek na vytvoření si uceleného obrázku o současných finančních podmínkách v IT.
Po lidech s digitálními dovednostmi je a bude poptávka
Než se ale dostaneme k penězům, je potřeba aktuální situaci na pracovním trhu zasadit do kontextu.
Přestože uplynulému roku dominovaly debaty o umělé inteligenci a spekulovalo se, které profese AI nahradí či nenehradí, skutečnost je taková, že je a nadále bude nedostatek lidí s tzv. digitálními dovednostmi. Potvrzují to mimo jiné data, která zazněla v listopadu 2023 na festivalu Týden pro digitální Česko.
Do roku 2030 zanikne v České Republice zhruba 330.000 pracovních míst. Zároveň vznikne přes 500.000 nových, které budou vyžadovat digitální dovednosti.
Podle studie Budoucnost českého pracovního trhu od Boston Consulting Group sice v Česku do roku 2030 zanikne 330 tisíc pracovních míst, ale přes 500 tisíc nových vznikne. Tím pádem výrazně naroste počet neobsazených pozic. A co je nejdůležitější: více než 90 % profesí bude vyžadovat digitální dovednosti.
Když si k tomu přičteš fakt, že česká populace stárne a pracujících bude rychle ubývat, vyjde ti, že i v roce 2024 a následujících letech dává smysl pracovat IT, a to nejen z hlediska výše mezd.
V roce 2023 si polepšili vývojáři i nevývojáři
Teď už ale zpátky ke mzdám IT specialistů. Společnost StartupJobs výsledky svého průzkumu zveřejnila na závěr roku 2023, takže je lze brát jako relevantní i pro úvod roku 2023.
Co se týče vývojářů, oproti předešlému roku brali více peněz junioři, medioři i senioři. Zatímco začínající developer si vydělal průměrně 45 345 Kč, medior si přišel na 72 390 Kč a senior na 128 840 Kč.
Rostly také příjmy nevývojářů, a to konkrétně u juniorů (49 150 Kč) a mediorů (63 593 Kč). Mírně si pohoršili pouze senioři (108 484 Kč, zhruba o 6 tisíc méně než v roce 2022), což je však v kontextu jejich mezd zanedbatelný rozdíl.
Co se týče analytiků, těm chodila na účet podobná výplata jako o rok dříve (65 255 Kč).
IT specialisté jsou stále na špici
Jak tedy můžeš vidět, naprostá většina IT specialistů si v poslední době finančně polepšila, a to bez ohledu na zkušenosti. Jejich pěkné mzdy vyniknou ještě víc, když je srovnáš s výdělky jiných profesí.
Tak například výplata juniora v administrativě činila průměrně 35 628 Kč, což je o 10 tisíc méně, než kolik měl juniorní developer, a dokonce o 14 tisíc méně než v případě juniorního nevývojáře. Na peníze IT specialistů nedosáhli ani marketingoví specialisté (68 389 Kč v u seniorů) a obchodníci (70 227 Kč u seniorů).
Jestli hledáš změnu kariéry a chceš se pohybovat v digitálním odvětví, z finančního hlediska je IT nadále nejlepší volbou.
Poptávka převyšuje nabídku
Na závěr se hodí připomenout, že v Česku je IT specialistů nadále nedostatek. Počet nabízených pracovních míst v IT výrazně převyšuje počet uchazečů o práci. Firmy se zkrátka musí stále hodně snažit, aby přilákaly kvalitní ajťáky.
Chceš udělat velký kariérní obrat a začít pracovat v IT? Udělej první krok a přihlas se do některého z našich IT kurzů. Připraví tě na práci juniorního developera, datového analytika nebo třeba testera.
Na kurzy od Coders Lab navíc můžeš získat dotaci až 50 tisíc Kč.