O důvodech, proč má smysl se Javu naučit, jsme podrobně psali v tomto článku. Naše studenty ale samozřejmě primárně zajímá její reálné využití, a tak níže najdeš několik příkladů z praxe.
Víš, že některé e-shopy jsou buď kompletně, nebo částečně postavené na Javě?
Často díky ní v internetových obchodech fungují věci, které na první pohled nevidíš, například proces platby. S využitím Javy se do e-shopu implementuje platební brána a zákazníci pak mohou nakupovat na pár kliknutí.
To samozřejmě není všechno. Třeba pomocí Spring Frameworku snadno vytvořiš robustní backendovou logiku e-shopu, která zpracovává žádosti od klientů, komunikuje s databází a poskytuje datové rozhraní pro frontendovou část. Java umí obstarat i zabezpečení internetového obchodu nebo provádět databázové operace.
Pokud je ti sympatické prostředí e-commerce, se znalostí Javy se v něm máš šanci prosadit.
Java je doslova rájem pro tvorbu mobilních aplikací, bez přehánění. Proto je také o programátory se znalostí Javy takový zájem. Ať jsme konkrétní, v tomto jazyce lze vytvořit třeba:
Vybrali jsme jen pár příkladů, v Javě naprogramuješ prakticky jakoukoliv mobilní aplikaci.
Kromě toho, že si firmy v Javě nechávají navrhovat mobilní aplikace pro své zákazníky, využívají tento programovací jazyk i k vývoji interních podnikových systémů. Ty jsou mnohdy klíčové pro fungování celého byznysu, a tak se společnosti nebojí programátory podnikových softwarů štědře odměnit.
V Javě lze naprogramovat například kompletní ERP systém, uživatelsky přívětivý systém pro správu zákazníků nebo různé finanční programy.
Možná jsi v minulosti na základní či střední škole hrál/a online hry typu Snake. Víš, že velká spousta z nich byla naprogramována v Javě? To samé platí i pro řadu dnešních her, především těch jednodušších.
Protože je Java open-source jazyk, můžeš při tvorbě her částečně použít i řešení, které už navrhl někdo před tebou. Hry jsou navíc zábavný způsob, jak se Javu učit a zdokonalovat se v ní.
S nástupem trendu umělé inteligence vznikají propracované chatboty, které se zákazníky komunikují na vysoké úrovni a dokážou vyřešit i zapeklité problémy.
Možná tě to překvapí, ale také chatbot využívající AI jde naprogramovat pomocí Javy. Což platí i pro další software využívající umělou inteligenci. Nemusíš se tedy obávat, že by ti ujížděl vlak – velkou předností Javy je, že do ní lze implementovat i nejnovější technologie (včetně AI).
Zaujalo tě, co všechno jde pomocí Javy naprogramovat?
Tak pošli přihlášku do našeho kurzu Java Developer. Po jeho absolvování se můžeš začít ucházet o práci juniorního programátora v Javě.