Automatické testování je mnohem rychlejší a přesnější než manuální. Celá sada testů může být spuštěna zcela bez zásahu člověka, a proto je možné tyto testy spouštět pravidelně, např. před zveřejněním nové verze aplikace apod. Nevýhodou automatizace je, že vždy postupuje striktně podle skriptu a věnuje se jen situacím a scénářům, se kterými počítalo dopředu. Co je ve skriptu, to je otestováno, co není ve skriptu, tím se automat nezabývá. Výsledky automatických testů lze snadno vyhledat v systému. Vytvářejí se samy, což testerům šetří čas.
Manuální testování je prováděno člověkem, který si leckdy může všimnout i dalších detailů nebo chyb, na které by automat nepřišel. Takové testování je mnohem pomalejší a hrozí u něj, že i tester může udělat chybu, nebo neprovede test přesně podle zadání.
Pro tebe jako testera je výhodné znát obě formy testování a využít tu, která je pro danou situaci vhodnější. Mnohdy dává smysl tyto přístupy zkombinovat a na základě ručních testů vytvořit automatizované verze.
Rozdílné jsou také vstupní požadavky na pozice manuálního a automatizovaného testera. Pro automatizaci je užitečné znát základy programovacích jazyků, např. Javu, která je mezi testery oblíbená.