<Nezapomeň, že s hledáním práce po kurzu ti pomůže i náš speciální program Career lab.
Proč je důležité mít skvělý LinkedIn profil
Až si vytvoříš profil na LinkedInu, bude ti sloužit jako pomyslná vizitka, podle které tě v rychlosti posoudí kdokoliv, kdo profil navštíví – od náborářů až po manažery a ředitele firem napříč obory. Proto je důležité na první dobrou zaujmout a návštěvníka „zaháčkovat“ natolik, abys vynikl/a před dalšími IT specialisty.
LinkedIn profil se v mnohém podobá klasickému životopisu, ale liší se v tom, že k němu má přístup kdokoliv a kdykoliv, mnohdy i lidé, k nimž by se tvé CV za normálních okolností dostalo jen těžko. A toho je potřeba naplno využít!
V současnosti se LinkedIn profil skládá z těchto 7 sekcí, které můžeš upravovat:
- profilová a úvodní fotka
- motto
- nformace
- pracovní zkušenosti
- vzdělání
- dovednosti
- doporučení
Postupně si je všechny projdeme a upřesníme ti, co by měly a neměly obsahovat.
Profilová a úvodní fotka
U klasických životopisů vyvstává otázka, jestli do nich dávat i svou fotografii, v případě LinkedInu tato debata odpadá. Jednoduše proto, že profilovka je prakticky nutností, pokud chceš na náboráře působit věrohodně. LinkedIn k tomu v oficiálních doporučení doslova uvádí: „Členové s profilovou fotkou na LinkedIn získají až 2× více zobrazení profilu.“
Doporučejeme nepoužívat vlastnoručně pořízené selfie fotky, ale snímky zhotovené profi fotogragem, kde ti je vidět celá hlava, klidně až po ramena. Na profesní síti chceš přeci působit jako profík!
Kromě profilové fotky můžeš do záhlaví doplnit i úvodní fotku (tzv. obrázek na pozadí) ve tvaru obdélníku. Ta ti dává skvělou příležitost návštěvníka vizuálně zaujmout hned poté, co otevře tvůj profil. Stačí ji jednoduše graficky zpracovat a krátce popsat, čím se aktuálně zabýváš (např. „JavaScript Frontend Developer).
Členové s profilovou fotkou na LinkedIn získají až 2× více zobrazení profilu.
Motto
Pokud by sis z tohoto článku měl/a odnést jedinou informaci, pak tu, že na mottu do značné míry stojí a padá úspěch tvého LinkedIn profilu.
Jedná se o text uvedený v hlavičce hned pod tvou profilovou fotku a měl by krátce a výstižně popisovat, co děláš, na co se specializuješ a jak firmám pomůže. Cílem je za prvé zahrnout klíčová slova, podle kterých tě náboráři na LinkedInu snadno najdou (například „backend developer“) a za druhé zaujmout natolik, aby měl daný člověk motivaci profil navštívit a číst si o tobě další podrobnosti.
Naopak by se v mottu – i když se to dle názvu nabízí – neměly objevit žádné citáty a podobná kreativa z tvého osobního života.
Jestli si tedy na některé sekci LinkedIn profilu dát opravdu záležet, je to právě motto.
Jestliže se ti v mottu povedlo návštěvníka profilu zaháčkovat, máš z půlky vyhráno. Další část úspěchu ti zajistí kvalitně zpracovaná sekce Informace. Zde máš prostor zásadní info o sobě rozepsat podrobněji, podle příručky LinkedInu jde o místo, kde „bys měl uvést své poslání, motivaci a dovednosti“.
Za Coders Lab v informacích doporučujeme aspoň krátce zmínit, jak jsi se k IT dostal/a a jaký je ve zkratce tvůj příběh. Neustále však mysli na to, že je potřeba návštěvníka profilu zaujmout, takže si nejspíš nevystačíš s jednoduchým vypisováním informací v bodech. Klidně se snaž aspoň částečně zapůsobit na emoce.
Pracovní zkušenosti
Personalisté a IT náboráři samozřejmě neslyší jen na vzletná slova, ale také je zajímá, co máš za sebou a kde jsi v minulosti působil/a. Pro předání těchto informací je v LinkedIn profilu určená sekce Pracovní zkušenosti, kde přehledně a chronologicky uvedeš své dosavadní pracovní pozice.
Pokud za sebou zatím nemáš žádnou dlouhodobou pracovní zkušenost, nevadí, klidně sem zařaď i různé stáže a brigády. Samozřejmě ti pomůže, když budou aspoň částečně souviset s IT.
U každé pracovní zkušenosti vyplníš pozici, druh práce, název firmy/spolku, lokalitu a období, od kdy do kdy jsi práci vykonával/a. Určitě využij i popis, kde máš prostor podrobně rozepsat, co bylo hlavní náplní dané pozice. Pokud sis už dříve vytvořil/a online portfolio, právě tady je na něj ideální odkázat.
Platí ale jedno důležité pravidlo: nikdy do zkušeností neuváděj nic, co není pravda, protože by se ti to mohlo vymstít.
„Do pracovních zkušeností klidně zařaď i různé stáže a brigády.“
Vzdělání
Toto je ideální místo, kde se pochlubit nejen svým dlouhodobým studiem (např. střední a vysoká škola), ale také absolvováním IT kurzu, třeba toho od nás. Opět můžeš přidat popis a vysvětlit, co bylo náplní školy či kurzu, čemu ses během studia věnoval/a a na kterých praktických projektech jsi pracoval/a.
Dovednosti
Kromě vzdělání v LinkedIn profilu najdeš i specifickou sekci Dovednosti. Zde si na pár kliknutí přidáš jakékoliv dovednosti, které jsi během studia a kariéry získal/a – od konkrétních programovacích jazyků až po různé absolvováním IT kurzu. Pro získání větší důvěryhodnosti je dobré si dovednosti nechat potvrdit od lidí, kteří se s tebou setkali během práce nebo studia.
Doporučení
Část s názvem „Doporučení“ se sice nachází až na konci LinkedIn profilu, ale ve skutečnosti mívá velký vliv na získání vysněné práce. Jak je to možné?
Kdokoliv, kdo má zkušenosti s tvou prací, zde může v několika větách popsat, proč by tě doporučil, co umíš a jak jsi jemu nebo jeho firmě pomohl/a. Protože referenci daný člověk píše sám ze svého profilu a pod vlastním jménem, je věrohodná, autentická a náboráři na tato doporučení často kladou velkou váhu. Doporučujících se navíc v případě potřeby mohou doptat na podrobnosti.
Při vyplňování LinkedIn profilu tak určitě požádej o krátké doporučení několik bývalých kolegů, lektorů a dalších lidí, kteří s tebou mají jakoukoliv pozitivní zkušenost.
LinkedIn profil ti pomůžeme vyplnit v programu CareerLab
Nemáš zatím vytvořený LinkedIn profil a cítíš, že budeš s jeho vyplněním potřebovat pomoci? Žádných strach. Po absolvování kteréhokoliv našeho IT kurzu ti s tím pomůžeme v programu Career Lab. Kromě toho tě rádi doporučíme do partnerských firem, absolvuješ _pohovor nanečisto nebo s tebou vyladíme CV__.
Nezapomeň, že na všechny naše kurzy lze využít příspěvek až 50 tisíc Kč od MPSV. V případě jakýchkoliv otázek nám neváhej kdykoliv napsat na e-mail ahoj@coderslab.cz.