Zamysli se nad svými cíli
Pokud to s programováním myslíš vážně a chceš so ha naučit, tak gratulujeme, počáteční motivace je naprostý základ! Než ale začneš vybírat konkrétní kurz, v klidu si sedni a v bodech si vypiš, co od této rekvalifikace očekáváš.
Potřebuješ co nejintenzivnější vzdělání, díky kterému tě brzy přijmou na pozici juniorního programátora? Nebo si z programování plánuješ udělat spíš hobby a plánuješ se v něm vzdělávat postupně? I to jsou otázky, na které by sis měl/a hned na začátku odpovědět. Snáze pak „vyfiltruješ“ kurzy, které neodpovídají tvým cílům (např. obecný týdenní kurz programování ti bude k ničemu, pokud se chceš pořádně naučit Python).
Zároveň si promysli, která část programátorského světa tě zajímá. Láká tě pozice frontend developera (tzn. chceš programovat viditelnou část softwaru/aplikací), nebo backend developera (tzn. chceš programovat to, co není na první pohled vidět a co se odehrává v pozadí)?
TIP: Udělej si náš
talentový test a zjisti, jaká kariéra v IT je pro tebe nejvhodnější. Vyplnění testu ti zabere přibližně 4-6 minut.
Přečti si o rekvalifikačním kurzu co nejvíc podrobností
Není kurz jako kurz. Na trhu najdeš desítky společností nabízejících IT vzdělávání (nejen) v oblasti programování, každá přitom k výuce studentů přistupuje jinak a poskytuje odlišnou formu, úroveň nebo zaměření kurzů. Pokud tě jakýkoliv kurz zaujme, doporučujeme si o něm nastudovat maximum informací a nebát se na cokoliv zeptat. Zaměř se především na:
- Obsah kurzu – zjisti, jestli tě naučí od každého trochu, nebo se detailně věnuje jednomu zaměření (což je vždy přínosnější).
- Dobu trvání kurzu – za týden se těžko staneš juniorním programátorem.
- Formu výuky – např. jestli je možné vzdělávat se i na dálku.
- Dostupnost lektorů – zda budeš mít po celou dobu k ruce odborníka na konzultaci.
- Pomoc s hledáním práce po kurzu – abys z rekvalifikačního vytěžil/a maximum, měla by ti firma po jeho konci pomoci také s hledáním pracovních příležitostí.
- Úroveň vstupních znalostí – existují rekvalifikační kurzy pro začátečníky i pokročilé, takže si vždy přečti, jaká úroveň vstupních znalostí se od tebe (ne)očekává.
Vyber si programovací jazyk
Až budeš vědět, jestli se zaměříš na frontend, nebo na backend, je dobré si také promyslet, ve kterém konkrétním programovacím jazyku se chceš naučit. Od toho se pak bude odvíjet například tvé uplatnění na trhu práce, protože různé firmy hledají programátory se znalostmi různých jazyků.
Oblíbené a mezi firmami žádané jsou jazyky JavaScript, Python, HTML a CSS, PHP, C# nebo Java. Při výběru zohledni mimo jiné náročnost daného jazyka nebo to, co všechno s ním můžeš a nemůžeš programovat. Rozhodovat by ses měl/a i podle toho, jestli se plánuješ věnovat programování aplikací, webů nebo spíš her. Další podrobnosti se dozvíš v tomto článku
Prostuduj možnosti financování
Není tajemství, že kvalitní rekvalifikační kurzy programování bývají finančně náročnější. Proto si co nejdřív zjisti, jaké máš možnosti financování: v ideálním případě by mělo jít o takovou rekvalifikaci, kterou ti z velké části pokryje příspěvek od MPSV. Například na naše kurzy_získáš_dotaci až 82 % ceny kurzu, a to do výše 50 000 Kč.
V případě, že si plánuješ kurz platit sám/sama, měl by ti jeho poskytovatel umožnit alespoň postupné splácení.
Zhodnoť své časové možnosti
Každý rekvalifikační kurz samozřejmě vyžaduje časovou oběť – někdy menší, někdy větší. Proto ještě před finálním rozhodnutím důkladně vyhodnoť své časové možnosti a promysli, jak a jestli vzdělávání zvládneš po dobu několika týdnů či měsíců skloubit s prací, školou nebo domácími povinnostmi.
Podle toho pak vybírej i konkrétní kurz – když například víš, že budeš mít čas jen po večerech, sáhni po večerním vzdělávání.
Přečti si reference absolventů
V neposlední řadě ti s výběrem rekvalifikačního kurzu programování pomohou ohlasy dosavadních absolventů. Pokud jsou autentické a věrohodné, dozvíš se z nich, jak jsou studenti se vzděláváním spokojení a jestli si brzy po kurzy našli práci. Často v hodnocení najdeš odpovědi i na otázky, které by tě jinak nenapadly.
Když budeš chtít, přečti si příběhy našich studentů. Zajímavé je například vyprávění frontend developera Vojtěcha Beneše.
S výběrem kurzu programování ti pomůžeme
I po přečtení tohoto článku váháš, po které programátorské rekvalifikaci sáhnout? Tím pádem neváhej a kdykoliv nám napiš na e-mail ahoj@coderslab.cz. Rádi ti s výběrem kurzu pomůžeme a zodpovíme ti jakékoliv otázky.
Seznam aktuálně vypsaných kurzůnajdeš_zde.
Nezapomeň, že na ně můžeš využít dotaci až 50 000 Kč od MPSV.