Počítače mě vždy zajímaly
Ve výučním listu mám povolání kuchař, ale postupem času a života se ukázalo, že tato práce pro mě není ideální. Někdy se prostě člověk vydá nesprávným směrem, který mu poradí například rodiče, učitel nebo kamarád. Potom se ale snadno může stát, že nechat si poradit nemusí být správná volba a ukáže se, že člověk měl jít raději směrem, který si vybral on sám.
Rozhodl jsem se otočit kariérním kormidlem a zkusit IT. Vždyť moje generace na počítačích vyrůstala, jako náctiletí jsme strávili mnoho hodin hraním her, ale také se základy práce v “command line”. Také jsme si ale počítače uměli sestavit a nastavit: od základní desky, až po instalaci operačního systému.
Hledal jsem na internetu různé varianty a firma Coders Lab na mě vyskočila jako jedna z prvních. Díky jejich kladným referencím a také skvělé a pohotové spolupráci a komunikaci s Pepou z Coders Lab se vše začalo pohybovat správným směrem. Pepa mě informoval o financování od MPSV, o podmínkách přihlášení a získání dotace.
Následně jsem se spojil se CEO Martinem Ptáčkem, který mi zodpověděl ty nejzásadnější dotazy a skvěle poradil, a díky tomu jsem došel k rozhodnutí, že nejlepší bude varianta účastnit se kurzu Manual Tester.
Spojil jsem se se CEO Martinem Ptáčkem, který mi poradil, jaký směr a přístup by bylo dobré zvolit.
Lektorům není co vytknout
V rámci samotného kurzu probíhalo vše bez problémů a hladce. Přednášek bylo mnoho, informací ještě více. Především děkuji lektorům Kateřině a Patrikovi, kterým není co vytknout. Je vidět, že svému oboru rozumí a jsou to profíci. I když kromě lektorování měli ve svém “denním rozvrhu“ spoustu další práce, na jejich výuce v “nočním rozvrhu” to nebylo znát a věnovali se nám na 110 %.
První polovina kurzu je hodně o teorii, což znamená mnoho hodin naslouchání, ovšem díky Kateřině to šlo hladce. Velmi pozitivně vnímám i druhou polovinu kurzu, která je pojata formou několika workshopů (takže už má člověk možnost si pár věcí “osahat“), kde nám Patrik ukázal potřebné základní dovednosti práce s nejvíce využívanými nástroji pro testování. Kdyby bylo na mně, klidně bych přidal ještě víc praxe.
Velmi pozitivně vnímám i druhou polovinu kurzu, která je pojata formou několika workshopů (takže už má člověk možnost si pár věcí “osahat“), kde nám Patrik ukázal potřebné základní dovednosti práce s nejvíce využívanými nástroji pro testování.
Přišla mi nabídka od specialistů na testování softwaru
Po dokončení kurzu jsem se od IT trochu na pár měsíců odpojil.
Postupně jsem začal pracovat na novém CV, do kterého jsem zapracoval hlavně své nově nabyté znalosti z kurzu, ale přidal i “amatérské” zkušenosti s informačními technologiemi. Se stavbou životopisu mi pomohla Tereza Coders Lab. Pak přišel čas rozesílání. V této fázi je třeba velká trpělivost, výdrž a také kus odvahy. Může se stát, že člověk rozešle padesát životopisů ve dvou týdnech a odpovědi se dočká od dvou firem.
První zaměstnání se mi povedlo získat zhruba po dvou měsících. Bohužel systém, který zde byl nastaven, nebyl v souladu s mým přesvědčením, a i když nerad, rozhodl jsem se k poměrně brzkému odchodu.
Štěstí se ovšem usmálo ve chvíli, kdy na můj životopis zareagovala společnost Tesena, která se zaměřuje na testování a quality engineering.
V té době sestavovali tým juniorních testerů se zaměřením na automotive. Můj profil je zaujal a po čtyřech kolech přijímacích pohovorů jsem prošel a sen se vyplnil.
Testování je obecně velmi zajímavá součást světa IT a jsem rád, že se mi díky vloženému úsilí povedlo původní, možná trochu nejistý nápad, přetvořit nejen ve své zaměstnání, ale zároveň také koníček. V budoucnu bude kvalitních testerů třeba víc a víc, proto jsem rád, že se mi povedlo do tohoto vlaku naskočit. Hodně štěstí všem odvážným!