Každý programátor, tester softwaru nebo třeba datový analytik používá trochu jiné vychytávky, a tak jsme vybrali ty nejpoužívanější a nejoblíbenější. Jde převážně o hardwarové vybavení, které podpoří plynulost práce, fungování počítače nebo tvé zdraví.
Vychytávkám, o kterých bude níže řeč, se v IT prostředí říká anglickým slovem „gadgety“. Představ si pod tímto výrazem jakýkoliv předmět technického rázu (ale někdy může gadget mít i softwarovou podobu), jehož úkolem je IT specialistovi zjednodušit život nebo zefektivnit jeho práci. Zkrátka jde o zlepšováky všeho druhu. Běžně se takové vychytávky používají i k údržbě počítače či notebooku.
Mezi gadgety často najdeš technologické novinky na trhu, které jako první zkouší právě ajťáci, teprve pak se dostávají do povědomí široké veřejnosti.
Znalosti a dovednosti získané na kurzech nebo ve škole jsou ze všeho nejdůležitější, protože bez nich se nemůžeš do práce v IT odvětví pustit. Stejně tak je dobré mít aspoň některé Soft Skills, tedy měkké dovednosti, které často odlišují průměrné ajťáky od nejlepších.
Zásadní roli ale hraje také schopnost efektivně řešit každodenní problémy, umět si zajistit komfort při práci nebo udržovat své pracovní nástroje v co nejlepší stavu. Právě proto se hodí mít pod palcem různé vychytávky (gadgety). Jestli zatím žádné nepoužíváš, nesmutni – spoustu si jich osvojíš už během našich IT kurzů.
Jak vidíš, gadgetů existuje celá řada a při jejich volbě hodně záleží i na tom, kterému zaměření se v rámci IT věnuješ. Jestli zatím nevíš, které zlepšováky pro tebe budou ideální, možná ti napoví náš výběr 5 nejlepších.
Používej klávesové zkratky a uvidíš, že tvá práce bude vypadat úplně jinak. Možná ti chvíli potrvá se zkratky naučit, ale brzy si je zautomatizuješ a svou práci několikanásobně zrychlíš. To oceníš hlavně v situacích, kdy tě bude tlačit blížící se deadline.
Pracovat jen s malou obrazovkou na notebooku? Když jsi na cestách mimo kancelář, není problém, ale dlouhodobě je používání jedné obrazovky neefektivní. Zkus si tedy na pracovní místo pořídit jednu nebo více obrazovek s vysokým rozlišením, které ti například umožní snadno používat více aplikací najednou.
Pokud plánuješ za počítačem pracovat spoustu let, měly by pro tebe být ergonomické vychytávky prioritou. Myši, židle, stoly nebo klávesnice speciálně uzpůsobené pravidelné práci za monitorem ti pomohou zůstat fit, i když pracuješ třeba několik hodin v kuse. Chybu neuděláš ani s brýlemi filtrujícími modré světlo.
Chceš k práci využívat notebook, ale zároveň jej potřebuješ z velké části používat jako běžný počítač? Tak si pořiď dokovací stanici. Jakmile do ní laptop vložíš, můžeš snadno připojit monitory, myši, klávesnice, tiskárnu, reproduktory a další zařízení. Tuto vychytávku ocení hlavně ti, kteří pravidelně pracují na jednom místě.
Když nebude správně fungovat tvůj počítač nebo notebook, těžko odvedeš kvalitní práci. Takže dej rozhodně šanci i jakýmkoliv gadgetům souvisejícím s údržbou zařízení. Nezapomeň si pořídit co nejlepší antivir, používat nástroje na čištění pevného disku nebo svůj PC/notebook čistit i mechanicky, například pomocí stlačeného plynu ve spreji. Jestli s údržbou nemáš příliš zkušeností, neboj se o radu požádat odborníka, případně zkušeného známého.
Plánuješ se odpoutat od každodenního stereotypu, změnit kariéru a vydat se na dráhu IT? Díky našim IT kurzům to zvládneš během několika týdnů, po jejich absolvování budeš připraven/a na práci juniorního IT specialisty.
Seznam aktuálně vypsaných kurzů najdeš zde.
Těžkou hlavu si nemusíš dělat ani s cenou kurzu. I když je vyšší, na většinu částky můžeš získat dotaci až 50 tisíc Kč od Ministerstva práce a sociálních věcí (tj. až 82 % ceny kurzu). Jak dotaci získat a jak probíhá vyřízení žádosti? To si přečti v podrobném článku.