« Seznam kurzů

Ne náhrada, ale skvělý pomocník. K čemu programátoři využívají AI?

Nikdo nechce dávat svůj čas a peníze do IT kurzu, který by pro něj neměl žádný přínos. Jenže jak se na trhu s desítkami až stovkami nabídek zorientovat a vybrat pro sebe to pravé ořechové? Níže najdeš 7 kritérií, podle kterých i jako nováček na první pohled poznáš, jestli se do daného IT kurzu dává smysl přihlásit.
1.5.2025 | 4 minuty k přečtení | Sdílej na:

Programátoři se o práci bát nemusí

Není důvod, aby se programátoři nyní či v následujících letech obávali o práci kvůli nástupu AI. Ano, jejich každodenní rutina se v posledních měsících a letech proměňuje, protože umělá inteligence dokáže řadu procesů zjednodušit a zrychlit. Vyniká ale zejména v opakujících se úlohách – jakmile přijde řada na kreativitu a řešení složitých problémů, „musí za to vzít“ programátor a ukázat, co v něm je. Proto je i v současnosti skvělý nápad přejít do IT a stát se programátorem/programátorkou Mrkni třeba na kurz JavaScript Frontend Developer nebo Python Backend Developer

Skvělý pomocník při psaní kódu

Proč se zdržovat rutinními příkazy, když programátor může ušetřit síly a věnovat čas komplexnějším problémům? Nástroje umělé integligence (např. GitHub Copilot nebo ChatGPT) už dnes umí automatizovat opakující se úlohy a poradí si s vygenerováním základního kódu. Místo aby developer zdlouhavě psal příkazy, ve svém jazyce (například čeština) zadá umělé inteligenci podrobný pokyn, co potřebuje vytvořit. Obratem dostane hrubý výstup, se kterým dále pracuje. Jde o výbornou pomoc i v případě, že programátor potřebuje část kódu doplnit (tzv. autocomplete). AI tedy zkracuje cestu k cíli, ale rozhodně není samospásná.

Ladění a opravy chyb

Hledání chyb v kódu patří k časově nejnáročnějším úkolům developerů. Není tak divu, že si na pomoc stále častěji berou umělou inteligenci, která i v rozsáhlých kódech najde nedostatky prakticky ihned. Stejně tak pomáhá odladit různé nepřesnosti, které v průběhu vývoje vzniknou. Opět ale platí, že jde o zrychlení procesu, nicméně programátor se ve finále musí spolehnout na své dovednosti a zvážit, jestli jsou navrhované úpravy vhodné.

Přečti si také článek, jak a proč se stát Python Developerem. V současnosti jde o jednu z nejžádanějších profesí v IT.

Rychlejší testování softwaru

Testování je primárně úkolem testerů, ale někdy ho v průběhu tvorby softwaru provádí i samotní programátoři, například po dokončení jednotlivých fází vývoje. Aby si ušetřili čas, povolávají na pomoc nástroje umělé inteligence, díky kterým testování zrychlí. Při důkladném testování je každopádně mnohem lepší předat hotový software do rukou profi testera, který výsledný projekt programátora prověří důkladně a odladí i nedostatky, kterých si AI nevšimla.

Automatické komentáře ke kódu

Nejenže AI kód vytvoří, ale také k němu v případě potřeby dokáže napsat komentář a vysvětlit, proč které kroky udělala. Díky tomu se programátor snadno zorientuje a mnohem snáz provede další úpravy. Nástroje umělé inteligence okomentují jak jednotlivé řádky, tak bloky kódu, a to i ve stylu dokumentačních standardů.

Takto například může vypadat komentář od AI ke konkrétnímu řádku kódu.

Profesní rozvoj programátora

Nástroje jako GitHub Copilot, ChatGPT a další nejsou jen skvělým pomocníkem pro každodenní práci programátorů, ale také výborně pomáhají jejich dalšímu rozvoji. Pokud chceš uspět jako začátečník, tak bys měl/a využít spíš intenzivní kurz s živým lektorem, ale v rámci dalšího rozvoje a vzdělávání ti umělá inteligence určitě pomůže. Například ti vysvětlí méně známé koncepty, vygeneruje konkrétní příklady nebo doporučí techniky a nástroje, pomocí kterých se ve vývoji softwaru zlepšovat. Tady ale musíme dát důležité upozornění: všechny informace od AI si ověřuj i z jiných zdrojů. Stále totiž platí, že umělá inteligence se umí často mýlit.

Je toho mnohem víc

Tím výčet využití AI ve světě programování rozhodně nekončí. Vývojářům na denní bázi pomáhá také s:

  • detekcí zranitelnosti kódu
  • vyhledáváním v kódu pomocí přirozeného jazyka
  • přepisem kódu do jiného programovacího jazyka
  • porozuměním cizímu kódu
  • inspirací pro další programování

Vydej se ještě dnes na cestu programování

Jak vidíš, AI programátorům řadu úkolů usnadní, ale rozhodně je nenahradí. Proto je jisté, že i v dalších letech budou developeři na trhu práce velmi žádaní. Chceš změnit kariéru a myslíš, že by ti mohlo sednout programování? Mrkni se na aktuálně vypsané IT kurzy. V každém z nich z tebe uděláme juniorního specialistu/specialistku na danou oblast a také ti pomůžeme s přípravou CV i hledáním práce po kurzu. Máš-li jakékoliv otázky, neváhej nám kdykoliv napsat na e-mail ahoj@coderslab.cz.

Sleduj nás na Facebooku

Sleduj Coders Lab na Facebooku a začni odebírat novinky i zábavu z IT.

Mohlo by tě také zajímat

Další témata z IT oboru

Svět IT je rozmanitý a velmi obsáhlý. Je proto důležité zaměřit se z počátku na to podstatné. Přinášíme výběr toho nejdůležitějšího, co tě v IT může potkat, nebo na co se nás zájemci o kurzy často ptají.
Nevíš jistě, který kurz je pro tebe ten pravý?
Máš pochybnosti? Udělej si test tvých silných stránek a zjisti, která cesta je pro tebe nejlepší.