Jedna přesná definice IT freelancera neexistuje, a to z jednoduchého důvodu: každý externista funguje trochu jinak.
Obecně je IT freelancer jakýkoliv nezávislý odborník v oblasti informačních technologií, který nepracuje na plný úvazek pro jednu firmu, ale má více klientů. Pro ně vykonává práci na dílčích projektech, typicky externě. Může pracovat odkudkoliv na dálku, případně ke klientům dochází jednou za čas na konzultace.
Oproti klasickému zaměstnání v IT je rozdíl především v tom, že se freelancer nestará jen o zakázky klientů, ale musí řešit i svou propagaci, cenotvorbu nebo důkladné plánování osobních financí.
Nezávislost, práce kdykoli a odkudkoli, slušné peníze… zní to pěkně, že? Měj ale na paměti, že IT freelancerství má i některé nevýhody, na které je potřeba myslet dopředu. Vzhledem k tomu, že vyžaduje maximální disciplínu, zápal pro sebepropagaci nebo ochotu akceptovat určitou míru nejistoty, není tento způsob práce pro každého.Než se tedy po hlavě pustíš na dráhu nezávislého IT profesionála, dobře si rozhodnutí promysli.
A co dělat, když nevíš, jestli ti bude freelancerství sedět? Tím pádem doporučujeme začít postupně, například malými zakázkami při zaměstnání. Osvojíš si dovednosti klíčové pro freelancing, ale zároveň budeš mít jistotu stálého příjmu z hlavního pracovního poměru.
Když si promluvíš s několika IT freelancery, zjistíš, že žádný z nich není odborník na vše. Každý si na začátku své kariérní dráhy vybral jedno zaměření, kterému rozumí nejlépe a ve kterém se dál vzdělává. Takže stejně jako si promysli, jestli se pustit do freelancingu, věnuj dostatek času i výběru zaměření. Jako IT specialista na volné noze můžeš být programátor, datový analytik nebo třeba tester softwaru.
Poptávka po IT specialistech na konkrétní problematiku je také důvodem, proč naše IT kurzy nejsou obecné, ale věnují se přípravě na jednu profesi.
Bez získání potřebných znalostí a dovedností to nepůjde, zvlášť když do IT přicházíš z jiného odvětví. Neboj, nemusíš čekat dlouhé roky: stačí absolvovat intenzivní a komplexní kurz pro danou IT profesi, který trvá v průměru 3–8 měsíců.
Například naše kurzy tě za tento čas připraví na práci juniorního IT specialisty. Po jejich absolvování se můžeš rovnout vrhnout na dráhu freelancera, nebo si začít hledat zaměstnání ve firmě.
Kurzem na začátku to samozřejmě nekončí. Aby ti neujel vlak, budeš se muset jako IT freelancer průběžně vzdělávat celou kariéru. Protože jen díky znalostem trendů a novinek v oboru získáš na trhu konkurenční výhodu.
Na kvalitní sebepropagaci stojí a padá úspěch freelancera, a to nejen v informačních technologiích. Zatímco při hledání zaměstnání si mnohdy vystačíš se strukturovaným životopisem a jednoduchým portfoliem projektů, jako volnonožec musíš prezentaci svých zkušeností posunout o úroveň výš.
Pokud je to jen trochu možné, doporučujeme vytvořit si webovou prezentaci (pro začátek klidně jednoduchou), na které představíš vše, co by o tobě potenciální klienti měli vědět. Do tohoto online portfolia zahrň například tyto informace:
Více o tvorbě online portfolia popisujeme v článku zde. Výhodou takové online vizitky je, že ji budeš mít vždy připravenou po ruce. Takže když narazíš na zajímavou zakázku, jedním kliknutím odkaz na portfolio pošleš potenciálnímu klientovi.
Je potřeba se smířit s tím, že IT freelancerství s sebou přináší i trochu administrativy, které se nevyhneš ani na začátku.
Většina nezávislých IT specialistů pracuje jako OSVČ, tedy na živnostenský list. Jestli se plánuješ vydat stejnou cestou, zažádej si na živnostenském úřadě o živnostenské oprávnění (lze to provést i online). Výhoda je, že nemusíš nic dokládat, protože IT profese spadají pod tzv. volné živnosti.
Jakmile si živnost založíš, je potřeba oznámit zahájení podnikání také finančnímu úřadu, zdravotní pojišťovně a České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ). Na účty těchto institucí pak budeš platit daně a zdravotní a sociální pojištění – s tím ti konkrétně poradí zaměstnanci daných úřadů.
Jakmile získáš živnostenské oprávnění, můžeš začít vystavovat faktury a realizovat první zakázky.
V zaměstnání se předem dohodneš na pevné mzdě a je to. Jenže jako freelancer si musíš svou cenu rozmyslet a pak i obhájit u klienta.
Jestli jsi v oboru nováček a nemáš představu, kolik si berou IT freelanceři s podobnými zkušenostmi, jako máš ty, doporučujeme udělat malý průzkum trhu a případně se poptat zkušenějších volnonožců. Případně ti můžeme poradit i my v rámci programu Career Lab.
IT freelanceři v Česku nejčastěji používají tyto způsoby naceňování práce:
Freelanceři se často nedrží jen jednoho způsobu cenotvorby, ale kombinují je mezi sebou.
Je dobré na začátku cenu „nepřepálit“, zvlášť když zatím nemáš široké portfolio a léta zkušeností. Není chyba, když první projekty zrealizuješ za méně peněz. Svou cenu pak budeš zvyšovat postupem času.
Pokud jsi v této fázi, máš za sebou spoustu práce a před sebou velkou výzvu v podobě hledání prvních klientů. Při troše štěstí navážeš spolupráci během několika dní či týdnů, ale raději počítej s tím, že bude potřeba trochu trpělivosti.
Důležité je nečekat se založenýma rukama a aktivně pracovat na hledání prvních zakázek a celkově na sebepropagaci. A kde například klienty hledat?
Plánuješ u nás absolvovat IT kurz a poté se pustit na dráhu freelancera? Když budeš potřebovat, s prvními kroky ti rádi pomůžeme v rámci programu Career Lab. Jedná se o přípravu na hledání práce po kurzu, v rámci které tě čeká třeba kariérní workshop, pohovor s mentorem nebo vyladění portfolia.
Máš-li jakékoli otázky, napiš nám na e-mail ahoj@coderslab.cz.