« Seznam kurzů

6 důvodů, proč se stát projektovým manažerem (nejen) v IT!

Přijde ti, že tvá kariéra uvadá, potřebuješ nový impuls, ale zároveň se nevidíš na typické IT pozici, jako je programátor, nebo tester softwaru? Výbornou alternativou pro tebe může být dráha projektového manažera. Tato profese je na trhu práce stále žádanější, a přestože po ní prahnou především IT firmy, jako Project Manager/ka se bez problémů uplatníš i v jiných odvětvích.
13.3.2025 | 4 minuty k přečtení | Sdílej na:

Co dělá projektový manažer?

Projektový manažer (Project Manager) ve plánuje, řídí a koordinuje projekty tak, aby byly dokončeny včas, v rámci rozpočtu a v požadované kvalitě. Jeho úkolem je definovat cíle projektu, sestavit a vést tým, rozdělit úkoly a dohlížet na jejich plnění. Co se týče role projektového manažera v IT, ten má nejčastěji na starost řízení procesu vývoje softwaru nebo realizaci jiného IT řešení. Project Manager by tak měl mít především následující dovednosti:

  • řízení času a priorit
  • vedení týmu
  • řízení rizik
  • správa zdrojů (především lidské zdroje, rozpočet a čas)

Ke kariéře projektového manažera tě nasměruje náš intenzivní kurz Product & Project Manager, jehož absolvování tě připraví nejen na dráhu Project Managera, ale i Product Managera či Product Ownera.

Teď už ale hurá na důvody, proč se projektovým manažerem vyplatí stát!

1. Nadstandardní finanční ohodnocení

Řada lidí se do jiného oboru rekvalifikuje mimo jiné proto, aby si přišli na lepší peníze. Je to i tvůj případ? Pak by tě mohlo zajímat, že profese Project Managera v Česku i zahraničí patří k těm nadstandardně ohodnoceným.

Mzda juniorního projektového manažera se pohybuje nejčastěji kolem 40–42 000 Kč, což je na juniorní roli slušný výdělek. S přibývajícími zkušenostmi a praxí tvé ohodnocení s poroste. Mimochodem průměrná mzda Project Managera bez ohledu na senioritu u nás činí cca 58 000 Kč.

2. Poptávka po projektových manažerech roste

Jak ukazují reporty a studie, jen do roku 2030 bude na světě potřeba kolem 25 milionů nových projektových manažerů. A ty se klidně můžeš stát jedním z nich!

Firmy realizují stále víc komplexních projektů a nemají dostatek kapacit na to, aby je zvádaly dokončit bez specialistů na řízení projektů. Mezi odvětví s nejvyšší poptávkou po Project Managerech patří právě informační technologie, protože většina projektů aspoň částečně souvisí s nějakým IT řešením.

Čím vyšší poptávka po projektových manažerech bude, tím větší šanci na uplatnění mají junioři.

Víš, že IT kurzy Coders Lab můžeš studovat on-line? Nemusíš tak nikam jezdit, k výuce se připojíš snadno z pohodlí domova.

3. Projektoví manažeři nachází uplatnění napříč obory

I když je IT jedním z odvětví, které po Project Managerech prahne nejvíc, bez problému najdeš uplatnění i ve firmách z dalších oborů. Často se nabídky jen hrnou ze zdravotnictví, marketingu, průmyslu, ale i finančních společností nebo kreativních sektorů__.

Řídit projekty zkrátka potřebuje prakticky každá firma a je jen na tobě, kterým směrem se vydáš.

4. Nenahradí tě umělá inteligence

Obáváš se své kariérní budoucnosti kvůli příchodu umělé inteligence? Projektové manažery AI v dohledné době rozhodně nenahradí – sice jim v řadě ohledů pomáhá zjednodušit a zrychlit každodenní úkoly, ale v Project Managementu hodně záleží na správné komunikaci. Navíc při této práci uplatníš ryze lidské dovednosti, jako je organizace času, řízení lidí a další soft skills.

Když k běžným znalostem a dovednostem Project Managera přidáš i oborovou specializaci (např. na IT), stane se z tebe těžko nahraditelná součást firemních procesů.

5. Klíčová role ve firmě

Jako projektový manažer/ka nebudeš hrát v žádné společnosti druhé housle a získáš přímý vliv na dění ve firmě a často i na její výsledky. Pokud budeš s pomocí týmu úspěšně realizovat drobné i velké projekty, stane se z tebe jeden z nejcennějších firemních článků.

Přečti si v dalším článku u nás na blogu? ,jaký je rozdíl mezi prací Project Managera, Product Managera a Product Ownera.

6. Možnost práce na dálku

Možná tě to překvapí, ale i projektoví manažeři někdy pracují remote, třeba i na několika projektech zároveň. Například zahraniční firmy často hledají Project Managera formou kontraktu na řízení projektu, který trvá předem stanovenou dobu (třeba 10 měsíců).

Když se naučíš správně organizovat čas, efektivně komunikovat na dálku a využívat nejmodernější nástroje na projektové řízení, můžeš dělat remote Project Managera.

Juniorním Project Managerům nicméně na začátku doporučujeme sbírat zkušenosti „fyzicky“ v jedné firmě.

Nastartuj kariérní obrat a přihlas se do kurzu Product & Project Manager

Proč čekat, když svůj profesní život můžeš obrátit k lepšímu ještě dnes? Přihlas se do našeho intenzivního kurzu Product & Project Manager, jehož absolvování tě připraví nejen na dráhu Project Managera, ale i Product Managera či Product Ownera.

V případě jakýchkoliv otázek nám napiš na e-mail ahoj@coderslab.cz. Seznam dalších aktuálně vypsaných kurzů najdeš ZDE.

Sleduj nás na Facebooku

Sleduj Coders Lab na Facebooku a začni odebírat novinky i zábavu z IT.

Mohlo by tě také zajímat

Další témata z IT oboru

Svět IT je rozmanitý a velmi obsáhlý. Je proto důležité zaměřit se z počátku na to podstatné. Přinášíme výběr toho nejdůležitějšího, co tě v IT může potkat, nebo na co se nás zájemci o kurzy často ptají.
Nevíš jistě, který kurz je pro tebe ten pravý?
Máš pochybnosti? Udělej si test tvých silných stránek a zjisti, která cesta je pro tebe nejlepší.