Front-end vývojář vytváří klientskou, viditelnou část webové nebo mobilní aplikace. Musí mít dobrou znalost HTML, CSS a JavaScriptu. To je naprostý základ. V ideálním případě by měl ovládat některý z JavaScriptových frameworků, např. React (nejpopulárnější knihovnu na tvorbu interaktivních webových aplikací). Úzce spolupracuje s UX designéry a vývojáři back-endu. V takovém týmu je pak možné vytvořit kompletní aplikaci, kterou budou uživatelé rádi používat.
Pojďme se podívat, co má na starosti vývojář front-endu:
Digitalizace se dotýká všech oblastí našich životů. Firmy digitalizují své procesy, staví online obchody a vznikají nové mobilní aplikace. To vše zvyšuje poptávku po front-end vývojářích. Předpokládá se, že v následujících 10 letech dále poroste počet pracovních míst pro webové vývojáře (včetně front-end vývojářů) o 15 %, což je mnohem rychlejší růst než průměr všech profesí.
Pokud chceš cestovat a zároveň pracovat, je práce front-endového vývojáře skvělou volbou. Vzhledem k tomu, že velkou část práce lze vykonávat na dálku, můžeš snadno najít práci na volné noze v libovolném počtu zemí na různých kontinentech.
Pro front-end vývojáře je každý projekt něčím nový. Neustále se budeš rozvíjet, učit se novým věcem a rozšiřovat svůj soubor znalostí. A jak se technologie dále rozvíjejí, vyvíjí se i role front-end vývojáře, nástroje které používá, frameworky i dostupné knihovny.
Jako front-end vývojář můžeš pracovat na široké škále projektů pro malé firmy, či startupy, softwarové firmy i velké korporace. Můžeš pracovat pro firmy, které vytváří vlastní inovativní služby a produkty, nebo pro firmy, které staví aplikace na zakázku. Přísun práce nekončí.
Kromě toho, že je po front-end vývojářích velká poptávka, mají také velmi dobrý plat. V Čechách se ohodnocení seniorního programátora pohybuje kolem 1 400 000 Kč ročně, ve Spojených státech zhruba 95 000 USD ročně (podle průzkumu společnosti Glassdoor). A toto jsou jen průměry. Budeš-li na sobě pracovat, dostaneš se s ohodnocením ještě výš.
Na rozdíl od mnoha jiných profesí nepotřebuješ vysokoškolský titul, aby ses mohl/a stát front-end vývojářem. I když ti titul může dát náskok, existuje mnoho způsobů, jak si osvojit potřebné dovednosti bez studia na vysoké škole.
Pokud chceš začít kariéru v IT co nejdříve, vývoj front-endu je skvělá volba. Jako juniorní developer můžeš začít pracovat na volné noze a začít s vývojem po několika měsících intenzivního studia a přípravy.
Jako front-end vývojář máš možnost pracovat samostatně nebo v týmu. Pokud dáváš přednost samostatné práci, můžeš si snadno najít práci na volné noze. Pokud však preferuješ práci v týmu, budeš vybírat spíše z různých pozic v rámci firmy.
Jako front-end vývojář máš možnost skutečně změnit svět k lepšímu. Své dovednosti můžeš využít k vytváření webových stránek, které vzdělávají, informují a baví. Své dovednosti můžeš využít také k tvorbě webů a mobilních aplikací, které mění životy lidí k lepšímu. Co je krásnějšího, než vidět jak tvou aplikaci používají každý den spousty lidí a zjednodušuje jim život.
V neposlední řadě může být práce front-endového vývojáře velmi zábavná. Pokud tě baví technologie, máš vizuální cítění, rád/a řešíš problémy, vývoj front-endu webových i mobilních aplikací tě bude bavit a stále budeš objevovat a nacházet nové způsoby řešení problémů, nové technologie a zjednodušení své práce.
Pokud hledáš náročnou a uspokojivou kariéru, cesta front-endového vývojáře je skvělá volba. Díky vysoké poptávce po front-end vývojářích a dobrému platu se ti tato profese bude líbit. Tak na co ještě čekáš? Začni se učit potřebné dovednosti a nastartuj svou novou kariéru ještě dnes.