V IT oboru se často používají označení Junior, Medior a Senior pro vyjádření úrovně zkušeností a znalostí. Tyto termíny jsou do jisté míry subjektivní a mohou se skutečně lišit v různých organizacích a to zejména ve znalosti konkrétních technologií, či produktů. Přesto jsou určité obecně platné hranice. Popsali jsme je v samostatném článku: ‚Jak se liší junior, medior a senior‘.
Začít s Reactem jen se základy JavaScriptu nedoporučujeme. Pro první kroky s Reactem, je potřeba mít dobrou znalost JavaScriptu. Měl/a bys ovládat zejména tyto koncepty:
Způsob vytváření stylů v Reactu záleží na konkrétní situaci. Obecně bys měl přistupovat k programování způsobem DRY, tzn. Don’t repeat yourself. Tento koncept velmi zjednodušuje hlavně údržbu a další rozvoj projektu. Každý kus kódu by měl být v aplikaci pouze jednou. Pokud totiž máš stejný kód na více místech, je jen otázka času, než se ti jednotlivé verze toho samého “rozjedou” a ty budeš trávit zbytečný čas hledáním chyb a aktualizací stejného kódu na více místech.
Ale zpět ke stylům. Jakmile se nad konceptem DRY zamyslíš hlouběji, najednou uvidíš, že máš styly platné pro celý projekt (barevná sada, fonty, styly písma, chování odkazů apod), které rozhodně nechceš opakovat v každé komponentě. Potřebuješ tedy tzv. globální styl.
U komponent v Reactu je to něco jiného. Obecné komponenty přímo vyzývají k znovupoužívání. Máš-li na stránce pár komponent a neplánuješ z nich udělat obecné komponenty i pro další projekt, vystačíš si s globálním stylem. Pokud chceš komponentu využít v dalším projektu, nebo plánuješ přidávat další komponenty, stojí za to si CSS styl definovat přímo k této komponentě.
TypeScript je nadstavba JavaScriptu, vyvinutý firmou Microsoft a přináší vývojářům určité výhody, kterými JavaScript samotný nedisponuje, např. jednodušší detekce chyb v kódu, jeho lepší čitelnost, či statické typování (datové typy proměnných nelze měnit). Obliba TypeScriptu rychle roste a používají jej velké společnosti jako Microsoft, Google, Airbnb, Slack, Medium.com, i aktuálně rychle rostoucí ProductBoard.
Je třeba říci, že TypeScript dodává projektu další úroveň komplexity. Pokud s Reactem začínáš, doporučujeme začít s JavaScriptem, resp. s jeho standardní verzí ECMA6+. Jakmile zvládneš JavaScript s Reactem a budeš jej mít zažitý, přidáš si TypeScript. Pochopíš-li principy TypeScriptu, migrace celého projektu z JavaScriptu může být velmi rychlá.
Ano, existují různé seznamy nejpoužívanějších knihoven pro React. Uveďme si ty nejdůležitější:
V našich kurzech vyučujeme React z velmi pragmatického důvodu. Jedná se o suverénně nejoblíbenější a nejpoužívanější knihovnu na světě určenou pro vývoj frontendu. React byl svým způsobem přelomový a jako takový byl jasnou volbou pro zařazení do našich kurzů.
Naše doporučení: Ve výběru své první knihovny buď pragmatický/á. React je doporučený základ z mnoha důvodů. Na případný přechod na jinou knihovnu vynaložíš mnohem méně úsilí, než na zvládnutí té první.
Nové frameworky se nestávají populárními přes noc. Pokud přichází nějaký nový přelomový framework, zpravidla to trvá i roky, než si vybuduje svou komunitu a než se jej vývojáři naučí a začnou používat ve svých projektech.
Co se týče Reactu, v tuto chvíli nic nenasvědčuje tomu, že by se blížil jeho konec a jeho oblíbenost stále stoupá. Pokud vezmeme v potaz i množství webů a aplikací, které jsou v Reactu vytvořené, není reálné že by React skončil ze dne na den. Tyto projekty bude dále potřeba rozvíjet a udržovat. Nemáme sice křišťálovou kouli, ale konce Reactu se rozhodně nemusíš nemusíš v nejbližších deseti letech obávat.
Ionic je framework, který umožňuje pomocí HTML, CSS a JavaScriptu vytvářet mobilní aplikace pro více platforem současně (např. Android a iOS). Říká se jim hybridní aplikace. V případě že potřebuješ vyvinout během velmi krátké doby mobilní aplikaci, Ionic je dobrou volbou. Je však potřeba říci, že výsledná aplikace se nebude chovat a vypadat jako originální, nativní aplikace, přizpůsobená pro iOS nebo Android.
Pokud je prioritou postavit robustní aplikaci tak aby maximálně využívaly možností konkrétní mobilní platformy, nejlepší volbou je React Native.
Pokud vyvíjíš webovou aplikaci, React je samostatně dostatečným nástrojem. React je velmi populární framework s rozsáhlou komunitou a širokým výběrem knihoven a nástrojů.
Umělá inteligence přináší revoluci do řady oborů. Řada profesí změní svůj způsob práce. Repetitivní profese, které nevyžadují expertýzu mohou úplně zaniknout. Programování software je natolik komplexní činnost, že nebude možné zcela nahradit developery umělou inteligencí.
Toto jsou dopady, které očekáváme od masivnějšího nástupu umělé inteligence:
To jestli je někdo samouk, absolvoval trénink s lektorem, nebo jiný druh školení není až tak podstatné. Podstatnější je co uchazeč umí a jaké dovednosti si osvojil. Velmi často se setkáváme s tím, že zejména absolventi kratších kurzů, nebo kurzů bez konkrétní specializace (typicky takové, kde studenti si studenti osahají více technologií) mají mít obtíže se získáním práce. Vše se odvíjí od toho, co mohou zaměstnavateli nabídnout.
Firmy nám potvrzují, že od juniora očekávají již určitou úroveň znalostí.Tato úroveň se může v jednotlivých firmách lišit, ale obecně lze říci, že by junior měl mít zvladnuté alespoň některé nástroje na velmi dobré úrovni. Zaměstnavatelé ti odpustí že nemáš praxi. V takové situaci byl jednou každý junior, ale nesázej na to, že tě budou učit základy. Čas seniorů je příliš drahý na to, aby jej investovali tímto způsobem.
Čím bys měl jako juniorní developer disponovat?
Doporučujeme mít alespoň jeden svůj funkční projekt (ideálně dva), který jsi kompletně zpracoval/a a kterým se můžeš pochlubit. Projekt může vyvážit nedostatek praxe.
Celý webinář o JavaScriptu a Reactu si můžeš pustit zde.