Data science (česky datová věda) je vědní obor, který umožňuje vyvozovat závěry ze shromážděných dat, a to pomocí analytických, matematicko-statistických a programátorských postupů. S využitím strojového učení s ní lze provádět i hloubkovou analýzu dat.
Když to trochu zjednodušíme: datový vědec je něco jako digitální detektiv používající specializované nástroje, algoritmy a strojové učení k tomu, aby v datech (například velké množství dat konkrétní firmy) našel určitý vzorec.
Data scientist například určuje, které otázky by si měl jeho firemní tým klást a jak na tyto otázky pomocí dat odpovědět. Často také vyvíjí prediktivní modely.
Skvělá zpráva je, že nemusíš mít vystudované tři vysoké školy ani mít titul z matematiky. Pokud tě baví práce s čísly a umíš trochu pracovat s Excelem, otevírá tento obor příležitosti i tobě.
Datoví vědci jsou částečně matematici, trochu IT specialisté a kouskem také byznysoví stratégové. Jednu nohu mají v sektoru informačních technologií a druhou ve světě byznysu, protože výsledky jejich práce výrazně ovlivňují další rozvoj firmy. Data scientist například z dat vyvodí a navrhne, které konkrétní kroky udělat, aby podnikání nestagnovalo.
Náplní práce datového vědce je tedy především:
Transformace velkého objemu nestrukturovaných dat do stravitelné podoby.
Používání nástrojů a metod datové vědy k řešení byznysových problémů.
Vytvářet z analyzovaných dat závěry.
Vytvářet a validovat prediktivní modely.
Hledat v datech trendy i vzorce a na základě toho navrhovat postupy k efektivnějšímu podnikání.
Výsledky analýz srozumitelně vysvětlovat svému týmu.
Jak vidíš, každodenní „pracovní chleba“ datového vědce je pestrý, ale právě v tom spočívá kouzlo tohoto oboru – nikdy nebudeš dělat monotónní práci, která by tě po pár měsících omrzela.
Nebudeme přehánět, když řekneme, že jako data scientist můžeš dostat příležitost prakticky v každém oboru. Důvod je jednoduchý: všechny firmy napříč sektory potřebují zlepšovat a optimalizovat podnikání, pilovat procesy nebo zdokonalovat své produkty. A v současnosti to jen těžko dokážou bez kvalitně zpracovaných a interpretovaných dat.
Podle amerického úřadu pro statistiku práce (US Bureau of Labor Statistics) vzroste mezi roky 2022 a 2032 počet datových vědců ve firmách o 35 %. Podobný trend lze očekávat nejen v USA, ale i na dalších kontinentech, včetně Evropy.
Ať jsme co nejvíc konkrétní, tak datoví vědci nachází často uplatnění v:
Budete tedy jen na tobě, které odvětví tě nejvíc zaujme a jemuž se jako datový vědec/vědkyně rozhodneš věnovat.
Jak už jsme zmínili, ke vstupu do oboru datové vědy není potřeba mít plnou hlavu znalostí a dovedností. Když však budeš už na začátku disponovat výbavou některých konkrétních schopností, stane se pro tebe poznávání datové vědy ještě jednodušším.
Pro data science je ideální, pokud tě baví práce s čísly nebo máš základní přehled ve statistice. Pomůže ti také jakákoliv znalost zacházení s databázemi, analytické myšlení i pokročilé komunikační dovednosti a touha učit se novým věcem.
Ale neboj, vše se dá naučit!
Práce datových vědců je nadprůměrně ohodnocená, podle dat serveru Jooble si v červnu 2024 přijdou i na více než 70 tisíc Kč měsíčně, u méně pokročilých se pak odměna pohybuje kolem 40 tisíc Kč.
Zkušenosti ze zahraničí nicméně ukazují, že nejlepší lidé v oboru mohou bez problému vydělávat i přes 100 tisíc Kč měsíčně. K této metě je však potřeba se postupně dopracovat.
Udělej ještě dnes zásadní krok ke změně kariéry a přihlas se na náš komplexní kurz Data Scientist.
Naučíš se definovat problémy, shromažďovat data, očistit je a zpracovat v Pythonu. Kromě toho budeš vědět, jak je vizualizovat nebo vytvářet neuronové sítě. Ale co hlavně: po absolvování kurzu budeš připraven/a hledat si práci na pozici juniorního datového vědce.
Na kurz Data Scientist navíc můžeš využít příspěvek až 50 tisíc Kč od MPSV. Máš-li jakékoliv otázky, neváhej nám kdykoliv napsat na e-mail ahoj@coderslab.cz.