O náplni práce programátora nebo testera máš nejspíš aspoň trochu ponětí. Ale víš, co dělají lidé provádějící tzv. web scraping? Ve zkratce jde specialisty, kteří mají za úkol automaticky a co nejrychleji shromažďovat data z webů. Používají k tomu různé nástroje (web scrapery).
Co je web scraping a k čemu jej firmy využívají
Už tě nebudeme napínat. Web scraping (čti jako „web skrejping“) je technika automatického získávání, třídění a využívání dat z webových stránek pomocí specializovaných nástrojů. Tato data se následně ukládají do souborů ve formátech jako JSON nebo CSV.
Cílem web scrapingu je především úspora času a rychlé získávaní informací. Na internetu jich najdeš miliardy, a kdyby je lidé měli procházet a organizovat jednu po druhé, bylo by to neefektivní a prakticky nemožné.
Proto existují odborníci, kteří díky svým dovednostem a šikovnému softwaru získávají cenná data pro svou firmu. Často tuto práci vykonávají interní či externí datoví analytici, ale někde se do ní pouští i programátoři. Shromažďovat („skrejpovat“) mohou třeba:
- kontakty
- aktuální ceny konkurenčního zboží
- recenze produktů
- zmínky o firmě v médiích
Díky tomu, že firma, případně jiná organizace dostane informace rychle, může co nejdříve reagovat na situaci na trhu, což je v některých případech otázka úspěchu či neúspěchu v podnikání.
Jaké jsou výhody web scrapingu
Jako všechno, i web scraping má jak světlé, tak stinné stránky. Pojďme se tedy podívat na ty nejzásadnější.
- Rychlost a efektivita – sběr velkého množství dat z různých webů vyžaduje trpělivost a spoustu práce, ale díky automatizaci se tento proces mnohonásobně zjednodušil.
- Všestrannost – web scraping lze využít v různých odvětvích a pro různé účely. Například e-shopy jej zužitkují k porovnávání cen a sledování dostupnosti produktů. Marketingové firmy pak mohou snadno shromažďovat a studovat data o chování uživatelů.
- Web scraping je legální – musí se však provádět s respektem k soukromí uživatelů i autorským právům. Lidé pracující na web scrapingu by tak měli ideálně dodržovat veškeré i etické zásady.
Které nástroje se k web scrapingu používají
Jak už jsme zmínili, naprosto zásadní součástí web scrapingu jsou nástroje určené k této činnosti, říká sa jim web scrapery. Nejen že celý proces výrazně urychlí, ale také eliminují lidské chyby. Existuje jich celá řada, tak si představme aspoň některé.
Velmi často se k web scrapingu používá programovací jazyk Python a různé jeho knihovny (například BeautifulSoup). Právě proto je důležité mít aspoň základní znalosti Pythonu – jde o jednu z nejlepších možností jak „skrejpovat“.
Někdy ale můžeš vsadit na alternativu, třeba Tabulky Google. Díky vestavěným funkcím, jako je IMPORTXML nebo IMPORTHTML, lze snadno stahovat data z webových stránek přímo tabulek. Jde o ideální řešení pro lidi, kteří nemají žádné zkušenosti s programováním, ale potřebují rychlý a efektivní nástroj pro sběr informací.
K oblíbeným web scraperům patří i Chrome Devtools, sada vývojových nástrojů zabudovaných do prohlížeče Google Chrome, které umožňují analyzovat a upravovat struktury HTML a CSS.
Tisícům firem po celém světě s web scrapingem pomáhají mimo jiné nástroje Scrapestack či Apify umožňující stahování dat z libovolných stránek.
Koukni se na ukázku web scrappingu v našem praktickém webináři
Zajímá tě, jak web scraping probíhá v praxi? Krátkou ukázku jsme pro tebe připraviil v jednom z našich webinářů, který najdeš níže. Je v něm řeč také o vizualizaci dat nebo o rychlém vytváření grafů.
Mrkni se na webinář
Pokud se chceš naučit nejen web scraping, ale i další dovednosti související s datovou analýzou, přihlas se na náš kurz Data Analyst, nebo Python Backend Developer.