Každý tester bez ohledu na pozici a zkušenosti musí umět psát testovací případy, také nazývané Test Cases. To bude tvůj první úkol. Než se k tomu ale dostaneme, pojďme si vysvětlit, co je vlastně Test Case.
Test Case je sada vstupních dat, předpokladů pro provedení, kroků provádění a očekávaných výsledků. Níže je uveden příklad testovacího případu, který kontroluje, zda přihlášení do jakéhokoli IT systému funguje správně.
Testovacích případů může být v konkrétním projektu mnoho, proto se praktické popsat je formou tabulky, na každý řádek jeden test case. Při sestavování testovacích případů si představ, že samotný test bude provádět někdo jiný a tvoje tabulka pro něho bude zadáním. Test case by měl být srozumitelný a pokud možno, jednoznačný.
Příklad testovacího případu:
ID testovacího případu |
Název testovacího případu |
Předpoklady |
Parametry / Testovací data |
Kroky provedení |
Očekávaný výsledek |
PT.001 |
Správné přihlášení do IT systému |
Uživatel existuje v systému a má aktivní účet |
|
1. Zadejte své uživatelské jméno 2. Zadejte heslo uživatele 3. Klikněte na tlačítko 'Přihlásit' |
Uživatel se přihlásil do systému. Jeho přihlašovací jméno se objevilo v pravém horním rohu. |
- ID testovacího případu - Identifikace testovacího případu. Každý řádek musí mít svoje unikátní ID aby všichni v týmu včetně tebe věděli o kterém testu mluvít.
- Název testovacího případu - Název by měl být stručný, ale zároveň by si z něho měl/a pochopit, co je cílem testu.
- Předpoklady - Seznam předpokladů se kterými test začínáme. Podle předpokladů si tester připraví testovací prostředí tak, aby se mohl soustředit jen na tento konkrétní test.
- Kroky provedení - Kroky, které tester provede k tomu aby test uskutečnil. Popis jednotlivých kroků je důležitý proto, aby každé opakování stejného testu probíhal test stejně.
- Očekávaný výsledek - Popis ideálního stavu, výsledku testu. Podle tohoto výsledku pozná tester, zda test prošel, nebo neprošel, tzn. zda daná funkcionalita funguje správně nebo ne.
Zadání úkolů
Úkol 1: Otestuj vyhledávání obrázků na Google
Připrav si testovací případ, který ověří správné fungování funkce „vyhledat obrázek“ ve vyhledávači google.com. Jako klíčové slovo zadejte „kedlubna“. V testovacím scénáři popiš i to co by mělo být očekávaným výsledkem.
Úkol 2: Otestuj kombinaci klíčových slov ve vyhledávání obrázků na Google
Výše uvedený testovací případ pro nás pouze kontroluje funkci vyhledávání obrázků. Tvým dalším úkolem bude připravit testovací případ, který ti umožní ověřit správné fungování vyhledávacích parametrů. Cílem je popsat případ, který najde obrázky pro slovní spojení: „kedlubna recept smažená“. Pro odpověď můžeš použít testovací případ, který jsi připravil/a ve cvičení 1.
Úkol 3: Otestuj parametry ve vyhledávání obrázků na Google
Výše uvedený testovací případ kontroluje funkci vyhledávání obrázků pouze pro jeden uvedený parametr barvy. Vaším dalším úkolem bude připravit pár testovacích případů, které nám umožní ověřit další parametry, které můžeme nastavit při hledání obrázku ve vyhledávači Google. V nástrojích pod vyhledávacím políčkem vyber postupně tři různé libovolné barvy a ověřte zda výsledek vyhledávání odpovídá předpokládanému řešení.
Úkol 4: Nalezení chyb v textu
Naše předchozí úkoly se týkaly vytváření testovacích případů. Jak je tvoříme a na co si dát při jejich popisu pozor, už víš. Nyní je čas, aby jsi zkontroloval/a, jak probíhá vyhledávání chyb. Níže uvádíme příklad popisu kurzu Pythonu, do kterého jsme záměrně umístili 4 chyby. Vyzkoušej svou zvídavost a smysl pro detail a zkus je všechny najít.
Kurz Python Developer
Kurz probíhá od nuly. Skládá se ze 3 prvků - příprava (materiály před stacionárním kurzem, 60 h), výuka (240 h) a týden dálkového studia uprostřed kurzu, během kterého dostanete úkoly k řešení doma (20 h). Poslední týden kurzu je věznovakný přípravě a obhajobě závěrečného projektu.
Back-end je část aplikace, která funguje „za“ webem, např. na serveru. Zodpovídá za logiku programu a za to, že front-endová část získává správné informace. Ty se mají zobrazit v prohlížeči. Vybrat si můžete z back-end kurzů založených na jazycích, Python a Java Pokud jste začátečník, je jedno, jakou variantu zvolíte, každý z těchto jazyků řeší stejný problém. Výběr technologie může být ovlivněn typem firmy, pro kterou chcete pracovat a poptávkou po daném jazyce ve vašem městě Python je jedním z nejjednodušších back-endových jazyků, se kterými se lze naučit začít.
Pro koho je kurz určen?
Základní kurz je vhodný pro ty, kteří s programováním dosud neměli žádný kontakt. Nejlépe si přijdou na své lidé, kteří se vyznačují analytickým přístupem k problémům, pravidelností a ochotou řešit logické problémy. V práci back-end vývojáře čekáme na dopady naší práce dlouho a její výsledky nevidíme průběžně. Tito lidé jsou velmi zřídka v kontaktu s klientem.
Co budeš po kurzu umět?
- Komunikovat s databází MySQL, díky které bude vaše aplikace schopna ukládat data.
- Napsat webové stránky pomocí frameworku Django.
- Napsat REST aplikaci a komunikovat s ní pomocí JavaScriptu.
- Otestovat svůj kód pomocí unit testů.
Cena a počet hodin
Počet hodin: 320 (včetně 80 hodin dálkového studia)
Hodiny: 9:00 - 17:00
Cena: 96 000 Kč (100 Kč/h)
Pro firmy se k uvedené ceně připočítává 21% DPH.Odkaz na kurz: https://coderslab.cz/cz/kurzy/python-developer
Našel/a jsi všechny chyby? :)
Podívej se na řešení.